Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Aktualności

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania za nami. W tym roku była wyjątkowo udana dzięki współpracy z żywieckim Kinem Janosik – bardzo dziękujemy za udostępnienie sali kinowej, którą po brzegi wypełniła młodzież z terenu Żywca i powiatu żywieckiego.

NC 22 tyt

Bardzo dziękujemy przedstawicielom władz Żywca i powiatu Żywieckiego nie tylko za skorzystanie z zaproszenia ale za czynne włączenie się we wspólne czytanie „Ballad i Romansów” Adama Mikiewicza.

Czytali z nami:

Pan Marek Czul – zastępca Burmistrza Miasta Żywiec

Pan Mirosław Dziergas – Dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji powiatu Żywieckiego

Pan Andrzej Widzyk – Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania powiatu Żywieckiego

Oprócz nauczycieli bibliotekarzy naszej Filii do akcji przyłączyła się Pani Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej Anna Niemiec-Warzecha. W tym miejscu musimy także wspomnieć o uczennicach z Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr.1 w Żywcu, które pięknie zaprezentowały nam „Powrót taty” oraz o uczennicach z Zespołu Szkolno Przedszkolnego z Bystrej, w których wykonaniu usłyszeliśmy „Rękawiczkę”.  W spotkaniu brało także udział Liceum COGITO, a tamtejsi nauczyciele – w tym dyrektor Roman Zoń odczytali „Romantyczność”.

Odtworzone na dużym ekranie fragmenty hiphopowego multigatunkowego artystycznego projektu "Ballady & Romance" zrobiły wrażenie na uczestnikach wydarzenia – nie ma jak „magia kina”.   Hip-hopowy musical edukacyjny na podstawie tekstów Adama Mickiewicza powstał między innymi z udziałem Józefa Wilkonia – wybitnego ilustratora książek. Prace powstałe na warsztatach ilustratorskich z młodzieżą obrazujące utwory romantyczne z „Ballad i romansów” poddane zostały nowoczesnej obróbce video, która posłużyła jako ruchoma scenografia do tego nowatorskiego spektaklu. Reżyserem i scenarzystą musicalu jest Mateusz Wilkoń – wnuk Józefa Wilkonia, i to dzięki niemu mieliśmy możliwość odtworzenia fragmentów tego przedsięwzięcia (linki znajdują się pod tekstem).

Całe wydarzenie zostało bardzo pozytywnie odebrane i mamy głęboką nadzieję, iż w przyszłym roku uda nam się powtórzyć tą formułę - może w jeszcze większym gronie. Zapraszamy za rok. Do zobaczenia 😊

https://www.youtube.com/watch?v=-jIPQODPqxc&t=981s

https://m.youtube.com/watch?v=1t8kjVCkopc
https://m.youtube.com/watch?v=0MGGXGOwgbo

NC 3 NC 9 NC 5 NC 6
       
NC 1 NC 7 NC 8 NC 4
fot.: Barbara Jauernig
fot.: Katarzyna Szwedfot.: Grzegorz Wiercigroch

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax:  33 812 69 51,
   33 812 45 77

logo slaskie biale rgb

Jednostka Oświatowa Samorządu Województwa Śląskiego

  Godziny otwarcia:
 poniedziałek - piątek  9:00 - 19:00
 sobota  9:00 - 14:00
 

Zapytaj bibliotekarza

 
Pracownia multimedialna:
poniedziałek, środa:  nieczynne
wtorek-piątek:  nieczynne
sobota:  nieczynne
© 2022 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

bip logo