Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

Aktualności

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Żywcu zorganizowała Konferencję metodyczną dla nauczycieli z powiatu żywieckiego pt.: „Nowe perspektywy edukacyjne”, która odbyła się 20 maja 2019 roku w Auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu. Konferencja swoim zakresem objęła wykłady oraz warsztaty, dzięki czemu uczestnicy konferencji mieli możliwość wzbogacenia zarówno swojej wiedzy teoretycznej jak i zdobycia nowych umiejętności praktycznych.

Konferencję zapoczątkowało uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu wiedzy „Życie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego” zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Żywcu. Wręczenia nagród dokonał poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pan Kazimierz Matuszny, który objął konkurs honorowym patronatem oraz ufundował nagrody dla jego laureatów.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania dwóch ciekawych wykładów. Pierwszy z nich pt.: „Wykorzystanie różnych form artystycznych w terapii dzieci i młodzieży” przeprowadziła pani mgr Anna Gaweł-Mirocha, na co dzień zajmująca się psychoterapią psychodynamiczną dzieci, terapią pedagogiczną oraz arteterapią. Pani mgr Anna Gaweł-Mirocha podzieliła się z uczestnikami konferencji swoim bogatym doświadczeniem w pracy terapeutycznej z dziećmi, przedstawiła rolę sztuki w procesie terapeutycznym oraz praktyczne sposoby wykorzystania arteterapii w pracy z dziećmi. Drugi wykład pt.: „Wlazł kotek na płotek i szprycha – edukacja dzieci powracających z zagranicy” przeprowadziła pani mgr Agnieszka Pacyga-Łebek – psychoterapeuta psychodynamiczny  i socjoterapeuta oraz trener komunikacji interpersonalnej. Pani mgr Agnieszka Pacyga-Łebek przez kilka lat pracowała w Niemczech gdzie prowadziła grupy wsparcia psychoterapeutycznego dla  migrantów oraz edukowała dzieci dwujęzyczne w zakresie nauki  języka polskiego w szkole Przedmiotów Ojczystych w Monachium. Pani mgr Agnieszka Pacyga-Łebek podzieliła się z uczestnikami konferencji swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi migrantów, które borykają się zarówno z barierami językowymi, jak i kulturowymi.

Po wykładach uczestnicy konferencji mieli możliwość wzięcia udziału w jednym z trzech przygotowanych dla nich warsztatów praktycznych:

  1. „Lapbook – kreatywny sposób na uczenie się” – warsztaty przeprowadzone przez mgr Agatę Chromik oraz mgr Katarzynę Szwed – nauczycieli-bibliotekarzy z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej;
  2. Edukacja klockiem po(d)parta” – warsztaty przeprowadzone przez mgr Wojciecha Zuziaka – nauczyciela konsultanta ds. informacji pedagogicznej i informatyki z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej;
  3. Myślenie wizualne w edukacji” – warsztaty przeprowadzone przez mgr Urszulę Zwoleńską – psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu.

W przerwie między wykładami a warsztatami uczestnicy konferencji zostali ugoszczeni poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu.

Honorowy patronat nad Konferencją objęło Starostwo Powiatowe w Żywcu. Goszczący na konferencji wicestarosta żywiecki pan Stanisław Kucharczyk podziękował organizatorom Konferencji, oraz zapewnił gotowość do dalszej współpracy i wsparcia działalności edukacyjnej biblioteki oraz poradni, jako że edukacja jest jednym z priorytetów Starostwa Powiatowego w Żywcu.

 

Zdjęcia: Grzegorz Wiercigroch

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax:  33 812 69 51,
   33 812 45 77

logo slaskie biale rgb

Jednostka Oświatowa Samorządu Województwa Śląskiego

Zapytaj bibliotekarza
 
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek:  900-1900
sobota:  900-1400
Pracownia multimedialna:
poniedziałek, środa:  1200-1900
wtorek-piątek:  900-1500
sobota:  nieczynne
© 2020 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej

bip logo