Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
Wypożyczalnia książek:
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
Wypożyczalnia zbiorów audiowizualnych:
audiowizualne@pbw.bielsko.pl
Czytelnia:
czytelnia@pbw.bielsko.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 900-1900
sobota: 900-1400

Zadaj pytanie bibliotekarzowi

facebook polub to
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

ibuk libra


Sponsorzy:
befaszczot
Piekarnia Piecuch
EATON


Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
Filia w Żywcu

Adres: ul. Jagiellońska 15
34-300 Żywiec
Tel.\Fax: 33 861 35 64
e-mail: filia_zywiec@pbw.bielsko.pl
Kierownik: mgr Kornelia Gąsiorek

Godziny otwarcia:
poniedziałek: 1000 - 1800
wtorek - piątek: 900 - 1700
sobota: 900 - 1300 (tylko wypożyczalnia)

Tutaj znajdziesz materiały edukacyjne filli w Żywcu.

Tutaj znajdziesz galerie filli w Żywcu.


plakat PKiL

Pracownia Książki i Inspiracji
przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu zaprasza na spotkanie
POSTY NAKAZANE ZACHOWYWAĆ …
O odżywianiu się człowieka z ewolucyjnego punktu widzenia.
27 listopada br. godz. 1700
Czytelnia PBW Filii w Żywcu, Jagiellońska 15

Na te i inne pytania odpowie Pani Weronika Galar. Serdecznie zapraszamy!plakta klubu rodzica

Kolejne spotkanie w Klubie Rodzica

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Klubu Rodzica 25 listopada br. o godzinie 1600 w Czytelni. Tym razem porozmawiamy o walorach edukacyjnych bajek, na przykładzie książeczek „Przygody Fenka”. Głównym bohaterem bajek jest przesympatyczny lisek z którym dzieci mają szanse przeżyć wiele niezapomnianych przygód. „Przygody Fenka” to nie tylko książeczki w wersji papierowej, ale również audiobooki, scenariusze zajęć dla nauczycieli i rodziców, karty pracy, kolorowanki i wiele innych ciekawy rzeczy. Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy. Temat prelekcji „Edukacyjne walory bajki. Wykład poprowadzi Pani Magdalena Gruca.

Spotkanie jest ogólnodostępne i nie trzeba dokonywać wcześniejszych zapisów. Po wykładzie można otrzymać jednak zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu, w tym przypadku osoby chętne prosimy o zapisanie celem przygotowania dokumentu.

Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej Filia w Żywcu serdecznie zaprasza nauczycieli bibliotekarzy powiatu żywieckiego na spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia. Celem działania sieci jest podniesienie kompetencji zawodowych, wymiana doświadczeń, wypracowanie nowatorskich rozwiązań dydaktyczno-wychowawczych. Pierwsze spotkanie w roku szkolnym 2015/2016 odbędzie się 26 października 2015 r. o godz. 1600 w Czytelni Biblioteki.
Osoby zainteresowane zaświadczeniem udziału w spotkaniu prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 23 października br. (tel. 33-861-35-64; pbwzywiec@gmail.com).


Fot. nr 1 - Dziady – dramat o złu i złem napiętnowany - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu Fot. nr 2 - Dziady – dramat o złu i złem napiętnowany - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu

Pracownia Książki i Inspiracji rozpoczęła nową powakacyjną edycję spotkań

17 września 2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Żywcu odbył się wykład pana Jana Stasicy pt. „Dziady – dramat o złu i złem napiętnowany”. Wykład odbył się w ramach projektu Pracowni Książki i Inspiracji.
Wykład prof. Stasicy wzbudził szczególne zainteresowanie młodych ludzi, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Już na wstępie mówca podkreślił, że jego interpretacja daleko odchodzi od typowych szkolnych ujęć. I rzeczywiście, w fascynujący sposób pan Jan Stasica przedstawił koncepcję interpretacyjną, której osią krystalizacyjną jest zło, wampiryzm i opętanie. Relacje pomiędzy dobrem i złem, wolnością i niewolą, poezją a czynem zostały ukazane w obszarze dialektycznych sprzeczności, których zwornikiem jest miłość. Motyw ten, według mówcy, spaja wszystkie części Mickiewiczowskiego dramatu i raz powiązana jest z dobrem, a raz ze złem.
Dla mnie szczególnie ciekawą była koncepcja opętania głównego bohatera dramatu. Jan Stasica zwrócił uwagę, że Konrad „rodzi się” w celi więziennej. Staje się on swoistą syntezą heglowską tezy, jaką jest anonimowy filomata – uczestnik procesu Nowosilcowa – oraz antytezy, jaką jest Gustaw – bohater poprzednich części dramatu. Profesor krytycznie podchodzi do typowych szkolnych interpretacji, każących widzieć w napisach na ścianie symboliczną przemianę romantycznego kochanka w bojownika o sprawę narodową. Według mówcy interpretacja ta nie ma żadnego potwierdzenia w tekście dramatu. Koncepcja opętania natomiast – jakkolwiek dosyć szokująca – znajduje potwierdzenie w późniejszych partiach dzieła (egzorcyzmy księdza Piotra).
Obaj protagoniści – tzn. Konrad i ksiądz Piotr – wzajemnie się napędzają jako przeciwieństwa i razem przy sobie „rosną”. Dialektyka procesu polega na tym, że szczególna eskalacja zła prowokuje niejako dobro do działania.

Monika Wach


Fot. nr 1 - Klub Rodzica 2015-09-22 - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu Fot. nr 1 - Klub Rodzica 2015-09-22 - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu Fot. nr 1 - Klub Rodzica 2015-09-22 - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu

Relacja z pierwszego po wakacjach spotkania w Klubie Rodzica

Za nami pierwsze w nowej edycji spotkanie w ramach Klubu Rodzica po wakacyjnej przerwie. Tym razem mieliśmy możliwość wzbogacić swoją wiedzę z zakresu prawidłowego odżywiania. Wykład wygłosiła dla nas Pani Weronika Galar, która zachwyciła słuchaczy swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu dietetyki. Tematem prelekcji było „Prawidłowe odżywianie jako sukces w rozwoju dzieci i młodzieży”. W rozważaniach nie zabrakło także nawiązania do współczesnych trendów i dylematów związanych z: odżywianiem, odpowiednim doborem produktów spożywczych oraz suplementów diety. Chociaż wykład wzbogacony o prezentację multimedialną doskonale streszczał temat spotkania, to słuchacze mieli jeszcze wiele pytań do Pani Prelegent, która bardzo chętnie zechciała na nie odpowiedzieć. Pani Weronice bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i wspaniały wykład.
Dziękujemy również koleżankom z CzekoDeko za udostępnienie sali, współorganizację i udział w spotkaniu.


Działalność edukacyjna.

Lekcje biblioteczne oraz warsztaty dla uczniów klas maturalnych:

Dla nauczycieli i bibliotekarzy szkolnych:

Warsztaty doskonalące dla studentów:


[Archiwum ogłoszeń i aktualności filii w Żywcu]


enlargEducation
Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Biblioteka Depozytowa Wspólnot Europejskich
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich


Wersja: qt3.pl-PHP(txt+old_html)-v_0.2.4.1
2010-07-02