Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
ul. Komorowicka 48
43-300 Bielsko-Biała

Tel./Fax: 33 812 69 51,
33 812 45 77
E-mail:
biblioteka@pbw.bielsko.pl
Wypożyczalnia książek:
wypozyczalnia@pbw.bielsko.pl
Wypożyczalnia zbiorów audiowizualnych:
audiowizualne@pbw.bielsko.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 900-1900
sobota: 900-1400

Zadaj pytanie bibliotekarzowi

facebook polub to
Filie PBW:
Cieszyn
Milówka
Skoczów
Żywiec

Sponsorzy:
befaszczot
Piekarnia Piecuch
EATON


Biuletyn Informacji Publicznej
e-mail autora strony

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
Filia w Żywcu

Adres: ul. Jagiellońska 15
34-300 Żywiec
Tel.\Fax: 33 861 35 64
e-mail: filia_zywiec@pbw.bielsko.pl
Kierownik: mgr Kornelia Gąsiorek

Godziny otwarcia:
poniedziałek: 1000 - 1800
wtorek - piątek: 900 - 1700
sobota: 900 - 1300 (tylko wypożyczalnia)

Tutaj znajdziesz materiały edukacyjne filli w Żywcu.

Tutaj znajdziesz galerie filli w Żywcu.


Relacja z pierwsze spotkania w ramach Klubu Rodzica
W dniu 10 marca br. w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Żywcu odbyło się inauguracyjne spotkanie otwierające cykl kolejnych zebrań w ramach Klubu Rodzica. Pierwsza konferencja połączona z dyskusją przebiegała pod hasłem „O wychowaniu słów kilka…”. W trakcie spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu Pani psycholog Pauliny Gorczycy na tematy związane z wychowaniem, podjęliśmy też wspólną dyskusję oraz wymieniliśmy się własnymi spostrzeżeniami. Nie zabrakło też czasu na zadanie nurtujących pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Pani psycholog podkreśliła fakt, iż wychowanie jest procesem trudnym i niezwykle istotnym w życiu każdego człowieka. Dowiedzieliśmy się jak ważny jest dialog, sposób wyrażania emocji, prezentowana postawa rodzicielska oraz relacja wzajemności. Pierwsze spotkanie wprowadziło nas w tematykę i problematykę wychowania oraz skłoniło do żywej refleksji nad sprawami z pozoru oczywistymi. Podsumowując nasze rozważania chcemy zainspirować się słowami Janusza Korczaka, który pisał, że dobrym wychowawcy to taki, który „nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje”, i tylko wówczas ma szansę przeżyć wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil. Na takie chwile liczymy również na kolejnych spotkaniach w ramach Klubu Rodzica, na które bardzo serdecznie zapraszamy.


Pracownia Książki i Inspiracji przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu serdecznie zaprasza na wykład dotyczący losów żołnierzy wyklętych na Żywiecczyźnie. Spotkanie odbędzie się 17 marca 2015 roku o godz. 1700 w Czytelni Biblioteki.
Od 2011 rok w Polsce 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wybór tej daty jest nieprzypadkowy, bowiem 1 marca 1951 komuniści strzałem w tył głowy zamordowali Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników, czyli przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jak zauważyli historycy IPN tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Dla spadkobierców AK – pomimo zakończenia II wojny światowej walka się nie skończyła, zmienił się tylko okupant. Nie złożyli broni, będąc gotowymi by dalej walczyć o prawdziwą niepodległość, niestety ich przeciwnik – komunistyczne władze Polski Ludowej okazał się niezwykle skuteczny i bezwzględny. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest więc wyrazem upamiętnienia ich walki i złożonej przez nich ofiary. W związku z świętem żołnierzy wyklętych w Pracowni Książki i Inspiracji przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Żywcu odbędzie się 17 marca 2015 roku wykład dotyczący losów żołnierzy wyklętych na Żywiecczyźnie, a zostanie on wygłoszony przez członków Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.


Z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie plastycznym „Ogród Księdza Jana”, organizowanym przez Gimnazjum Publiczne nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Regulamin konkursu


Inauguracyjne spotkanie Klubu Rodzica pod hasłem „O wychowaniu słów kilka...
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Żywcu serdecznie zaprasza na inauguracyjne spotkanie w ramach Klubu Rodzica. W dniu 10 marca br. o godzinie 1600 w Czytelni odbędzie się pierwsza konferencja połączona z dyskusją pod hasłem „O wychowaniu słów kilka...”. W trakcie spotkania będziemy mieli możliwość wysłuchania wykładu Pani psycholog Pauliny Gorczycy, a następnie podejmiemy wspólną dyskusję oraz wymienimy się własnymi spostrzeżeniami i uwagami na temat wychowania. Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz przyszłe mamy.
Wszelkie dodatkowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 33 861 35 64 u Pani Kornelii Gąsiorek oraz pod numerem 505 897 896 u Pani Anny Stasica.


16 lutego 2015 roku w naszej Czytelni odbył się wykład dr Kamili Dzikiej-Jurek w ramach nowego projektu „Pracownia Książki i Inspiracji”. Tytuł wykładu prelegentka sformułowała jako: „Problem ciężaru. O melancholii na podstawie powieści Magdaleny Tulli”. Wysłuchaliśmy fascynujących historii o depresji, lęku i niepokoju w wielu wymiarach (filozoficznym, antropologicznym, socjologicznym i etc.). Wykład rozpoczął się od wnikliwej analizy dzieła Albrechta Dürera Melencolia I na tle przełomowych procesów kulturowych mających miejsce w pierwszej fazie renesansu. Autorka sformułowała tezę, iż zasadniczą cezurą w historii myśli i percepcji Europejczyków były narodziny indywidualizmu. „Nowy” renesansowy sposób postrzegania rzeczywistości prelegentka znakomicie pokazała na przykładzie figury wagi, która znalazła się „nieprzypadkowo” (jak udawadniała Dzika-Jurek) na obrazie Dürera. Szczególnie interesującym fragmentem wykładu były spostrzeżenia na temat świadomości współczesnych społeczeństw (zwłaszcza Europy Środkowej) jako nadal pozostających pod wpływem melancholijnej i destrukcyjnej „energii II wojny światowej (Zagłady)”. Na przykładzie „ciężkiej” (ważkiej od znaczeń) prozy Magdaleny Tulli Kamila Dzika-Jurek przedstawiła, jak wielką mocą dysponuje ta „energia” i jak przechodzi i nadal „truje” kolejne pokolenia powojenne. Dyskusja (trwająca przeszło półtorej godziny!), która rozpoczęła się zaraz po wykładzie pokazała, jak ogromne znaczenie mają dziś te kwestie dla współczesnego człowieka. Temat melancholii, który przedstawiła prelegentka dotknął tak wielu różnych sfer, że rozmowy uczestników spotkania toczyły się na wielu różnych poziomach (przeszliśmy np. „drogę” od współczesnej depresji aż do kwestii fatalnego poziomu dzisiejszej edukacji publicznej). To był naprawdę inspirujący wieczór! Tymbardziej dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu i do zobaczenia w marcu na kolejnej edycji Pracowni Książki i Inspiracji!


Działalność edukacyjna.

Lekcje biblioteczne oraz warsztaty dla uczniów klas maturalnych:

Dla nauczycieli i bibliotekarzy szkolnych:

Warsztaty doskonalące dla studentów:


[Archiwum ogłoszeń i aktualności filii w Żywcu]


enlargEducation
Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna
Biblioteka Depozytowa Wspólnot Europejskich
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich


Wersja: qt3.pl-PHP(txt+old_html)-v_0.2.4.1
2010-07-02